Parex banka

Parex banka bija viena no lielākajām Latvijas komercbankām. Tā tika dibināta 1992. gadā un beidz savu pastāvēšanu 2008. gadā. Šī banka piederēja uzņēmējiem Valērijam un Viktoram. Šie uzņēmēji sāka darbību ar valūtas maiņu punktiem un, minētajā 1992. gadā, radīja banku – Parex banka.

Šī banka ir ļoti slavena visā Latvijā, diemžēl, šī slava nav īpaši pozitīva. Parex bankas bankrots radīja lielas domstarpības valstī un tautas vispārēju neapmierinātību gan ar īpašniekiem gan ar valdību. Valdības loma šajā procesā bija tāda, ka tika nolemts šo banku glābt no bankrota, kā rezultātā, vairāku gadu laikā, Latvijas valdība ieguldīja ap 800 miljoniem Latu. Šis milzīgais ieguldījums ne tikai nevainagojās panākumiem, bet tas arī pasliktināja Latvijas stāvokli ekonomiskās krīzes laikā un tās pārvarēšanas posmā. Papildus tam, Latvijas valdībai nācās aizņemties vairākus miljardus, ko nu nāksies atmaksāt un daudzi tajā vaino tieši šo neveiksmīgo Parex bankas glābšanas plānu.

Pati banka Parex bija ļoti ietekmīgs uzņēmums un savu darbību bija izpletusi ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās robežām. Bankas filiāles atradās Berlīnē, Stokholmā, Viļņā un Tallinā. Papildus filiālēm, bankai bija ofisi tādās pilsētās kā Maskava, Baku un Kijeva. Šī banka savu darbību veica 13 valstīs un nodarbināja vairāk par 2000 darbinieku.

No 2008. gada norisēja bankas glābšanas centieni, bet 2012. gadā Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus komisija anulēja bankas kredītiestādes licenci. Pēc tam, bankas aktīvi tika sadalīti divās daļās – problemātiskajos un labajos. Labie aktīvi tika pārvietoti uz jaunizveidoto banku Citadele. Savā ziņā, banka Citadele, ir tā pati Parex banka, bet jaunā veidolā, ar jauniem īpašniekiem un ar noņemtiem problemātiskajiem aktīviem. Bankas otra daļa kļuva par problemātisko aktīvu pārvaldīšanas uzņēmumu AS „Reverta”. Šis uzņēmums ir lielākais problemātisko aktīvu pārvaldītājs Baltijas valstīs.

Parex bankas darbība bija ļoti dažāda un bieži vien tā tika saistīta arī ar skandāliem. Kad atklājās bankas problēmas un radās acīmredzams risks par potenciālo bankrotu, atklājās arī bankas īpašnieku negodīgā rīcība, kuras rezultātā tika celtas prasības arī tiesā par daudzu miljonu piedzīšanu no iepriekšējiem īpašniekiem. Procesa laikā tika atklāti gan aizdomīgi dāvinājumi un tamlīdzīgas lietas īpašniekiem tuvām personām, kuru rezultātā tika zaudēta ļoti liela nauda. Ņemot vērā ka valsts ieguldīja nodokļu maksātāju naudu bankas glābšanā, šie procesi ir izpelnījušies diezgan lielu rezonansi sabiedrībā.

Šobrīd, banka Citadele darbojas kā viena no lielākajām bankām Latvijā un arī AS „Reverta” darbojas ļoti labi. Izvērtējot situāciju, var secināt, ka neskatoties uz milzīgajiem ieguldījumiem Parex glābšanā un lielajiem zaudējumiem nodokļu maksātājiem, pašreizējā situācija ir gana pozitīva. Banka Citadele ir pārņēmusi visus labos Parex aktīvus un darbojas gana veiksmīgi. Lai arī sākumā, banka Citadele, piederēja Latvijas valstij, tai piederēja 75% bankas akciju. 2014. gadā, tika izlemts banku pilnībā pārdot. Šobrīd, banka Citadele pieder vairākiem ārvalstu investoriem un 25% no akcijām pieder Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankai.

Parex banka ir ļoti slavena Latvijā, diemžēl slava nav no labākajām. Latvijas iedzīvotāji jau iepriekš bija saskārušies ar banku bankrotiem un tas vēl vairāk saasināja šo situāciju. Arī tas, ka tik lielas naudas summas tika ieguldītas Parex bankas glābšanā ir faktors. Vienīgais uz ko var cerēt Latvijas iedzīvotāji, ka nekas tāds vairs mūsu valstī neatkārtosies.