Kas ir klienta maksātspēja

Termins klienta maksātspēja,visbiežāk sastopams, tad kad runa iet par visa veida kredītiem un to izsniegšanu. Tieši klienta maksātspēja ir viens no kritērijiem, pēc kuriem aizdevējam jāvadās, izvērtējot vai klientam piešķirt vai atteikt aizdevumu.

Kā nosaka klienta maksātspēju?

Valts pieņemtajā Patērētāju tiesību aizsardzības likumā ir noteikts, ka kredīta devējiem pirms kredīta piešķiršanas ir rūpīgi jāizvērtē klienta maksātspēja un tā spēja atmaksāt aizdevumu. Lai noteiktu vai klients būs spējīgs nomaksāt aizdevumu, kreditoram ir jāievāc ziņas par tā ienākumiem un izdevumiem, tādā veidā saprotot, cik lieli brīvi līdzekļi tam paliek kredīta atmaksai un citu ikdienā svarīgu izdevumu segšanai. Informāciju par personas ienākumiem un izdevumiem, kā arī tā kredītvēsturi aizdevējs var pieprasīt no bankas, kura apkalpo konkrētās personas bankas kontu un kredītbirojiem, kuros glabājas informācija par visām kredītsaistībām un to izpildi.

Ja klienta maksātspēja izrādās pietiekoša un pēc aizdevēja domām, tam ar kredīta atmaksu nevajadzētu rasties problēmām, kredīts tiek apstiprināts, taču, ja šī brīža ienākumi un izdevumi rada aizdevējā šaubas, tas var piedāvāt piesaistīt kredītam galvotāju, piemēram, laulātu personu, tādā veidā vērtējot gan kredīta ņēmēja, gan galvotāju kopējos ienākumus un izdevumus.

Papildus vērtēšana un kredītriska novēršana, kas ir klienta maksātspējas noteikšana, ļauj izvairīties no nepatīkamām situācijām gan aizdevējam, gan ari klientam un ir vienlīdz svarīga abām pusēm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.