Kas ir depozīti?

Depozīts ir veids, kādā varat iegūt peļņu no savas naudas, to vienkārši noguldot. Ja zināt, ka Jums ir noteikta naudas summa, kas tuvākajā laikā nebūs vajadzīga, tad, lai izvairītos no tā, ka tā zaudē savu vērtību, varat to noguldīt.

Vai tas nav riskanti – uzticēt savu naudu bankai noguldījumā?

Ja uztraucaties par investīciju risku, varat ieguldīt depozītos, kam ir viszemākais riska līmenis. Ir dažādi depozīti veidi, kuru vidū noteikti atradīsiet sev piemērotāko. Katra banka piedāvā arī speciālistu konsultācijas par brīvo naudas līdzekļu ieguldīšanas iespējām.

Ir gan fiksētas, gan mainīgas procentu likmes – ja noguldīsiet ar fiksēto likmi, varēsiet būt pilnīgi drošs par saviem līdzekļiem, tomēr iespēja nopelnīt būs niecīgāka. Toties, kaut gan mainīgās procentu likmes ir riskantākas, tomēr tās var nest lielāku peļņu. Tas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, piemēram, ekonomiskās situācijas, Jūsu noguldījuma termiņa, valūtas utt.

Ja neesat pārliecināts, ka naudas līdzekļi Jums nebūs vajadzīgi, iespējams, depozīta veikšana jāpārdomā rūpīgāk. Iespējams, ka Jūsu izvēlētais depozīta veids neparedz priekšlaicīgu naudas izņemšanu, un var gadīties, ka būs jāsamaksā soda nauda. Katram noguldījumam ir citi nosacījumi, tāpēc vērts par tiem pārliecināties un izvērtēt savu situāciju.

Kāds depozīta veids man ir vispiemērotākais?

Depozīti ir dažādi un niansēs atšķiras – termiņdepozīts, īstermiņa depozīts, pilngadības depozīts, dinamiskais depozīts, progresīvais depozīts utt. Jāpiebilst, lai kuru veidu arī Jūs izvēlētos, valsts iekasē nodokli 10% apmērā no depozītā gūtajiem peļņas procentiem.

Ja Jums ir svarīgi saņemt pastāvīgus procentu ienākumus, tad varat noguldīt līdzekļus vienkāršā depozītā, kur būs noteikts konkrēts termiņš (ne mazāk par gadu) un nemainīga procentu likme. Jebkurā gadījumā varat veikt vairākus noguldījumus dažādos depozītos.

Ja drīzāk vēlaties noguldīt brīvos līdzekļus uz īsāku termiņu ar fiksētu procentu likmi, Jums piemērots būs īstermiņa depozīts. Termiņš ir Jūsu noteikts, tas var būt pat vienu dienu garš. Perioda beigās banka Jūsu kontā ieskaitīs gan nopelnīto naudu, gan procentus. Noguldījuma perioda laikā to nav iespējams ne papildināt, ne veikt no tā jebkādas izmaksas.

Savukārt, ja Jūsu rīcībā ir ilgāks laika periods, kurā Jums nebūs nepieciešami brīvie finanšu līdzekļus, varat izmantot depozītu, kurš ļaus Jums piedalīties starptautiskajos investīciju tirgos, turklāt neriskējot ar ieguldīto pamatsummu. Tā kā ieguldījuma veikšanas brīdī iespējamā peļņa nav zināma (tā ir atkarīga no finanšu aktīvu cenu izmaiņām tirgos), tad peļņa nav nedz paredzama, nedz aprēķināma. Tomēr Jūsu ieguldītā pamatsumma ir drošībā, tātad ieguldījuma risks nav augsts.

Ja vēlaties veikt noguldījumu savam bērnam, ir iespēja veikt depozītu uz bērna vārda – veikt regulārus vai neregulārus maksājumus, un kopējo summu Jūsu atvase varēs izņemt pēc pilngadības sasniegšanas. Tas ir labs atspēriens un nodrošinājums patstāvīgajā dzīvē, un to Jūs varat sagādāt paša noteikta termiņa laikā. Depozītu ir ērti papildināt.

Kāds ir banku stimuls piedāvāt depozīta pakalpojumu?

Tā kā Jūs uzticat bankai savus naudas līdzekļus, tā Jums maksā procentus par to, ka ļaujat bankai operēt ar saviem līdzekļiem. Tādējādi banka iegūst papildu finanses, kuras var izmantot pēc saviem ieskatiem, piemēram, izsniegt aizdevumus. Šobrīd depozītu likmes nav augstas, jo bankām nav vajadzības piesaistīt papildkapitālu – dotajā brīdī netiek izsniegts daudz aizdevumu. Tā kā noguldījumu procenti ir visai zemi, reālāka iespēja nopelnīt ar depozītu ir, izvēloties tādu noguldījuma veidu, kur piesaistīti finanšu aktīvi. Tie ir arī riskantāki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.