Monthly Archives: December 2016

Banku darbība

Naudas fiansesBanku sistēmai ir liela nozīme, jo tā mūsdienās nodrošina naudas līdzekļu apriti. Banku darbībai ir sena vēsture, jo tām līdzīgas iestādes darbojušās vēl  tālā senatnē pirms mūsu ēras Ēģiptē. Pirmā banka mūsdienu izpratnē  “Banca di San Georgio” bija nodibināta Dženovā 1407.gadā.

Banku darbība ir plaša un daudzpusīga, tāpēc arī ekonomikas teorijā piedāvā vairākas bankas definīcijas. Banka ir institūcija, kas pārvalda uz laiku brīvos līdzekļus un izsniedz tos klientiem kredītu veidā. Tā kā bankas veic aktīvu darbību, tad var arī teikt, ka banka ir uzņēmums, kas pērk un pārdod naudu.

Banku kredīta operācijas nodrošina depozīti jeb noguldījumi un banku pašu kapitāls, kas sastāda pavisam nelielu daļu kopējā bankas bilancē. Jo lielāks noguldījumu apjoms, jo augstāka banku kredītspēja. Par piesaistītiem līdzekļiem banka maksā procentus noguldītājiem, savukārt, par aizdotajiem līdzekļiem jeb kredītiem, banka saņem augstākus procentus. Procentu starpība ir banka peļņas pamatā. Bankas sniedz arī dažādus finanšu pakalpojumus, iekasējot komisijas maksu, kas mūsdienās veido bankas peļņas ievērojamu daļu.

Pasaulē dominē divu līmeņu banku sistēma. Galvenā ir centrālā banka, zem tās ir dažāda veida komercbankas un kredītiestādes.  Noteicošā tātad ir centrālā banka, jo tā nodrošina kontroli pār naudas apgrozību.

Centrālajai bankai ir daudz funkcijas:

 • Tā izlaiž jeb emitē nacionālo naudu;
 • Tā nosaka oficiālo kursu nacionālās naudas vienības apmaiņai pret ārvalstu valūtu;
 • Tā veic operācijas naudas tirgū;
 • tā glabā valsts zeltu un valūtas rezerves;
 • Tā veic komercbanku un pārējo kredītiestāžu darbības uzraudzību.

Komercbanku pamatfunkcijas ir noguldījumu piesaistīšana un kredītu izsniegšana. Bankas var tirgot arī vērtspapīrus un veikt citas operācijas. Komercbankas var būt universālas un specializētas. Universālās veic visu veidu banku operācijas, bet specializētās pievēršas viena vai dažu banku operāciju veidu veikšanai.  Tās var būt investīciju, hipotēku nozaru bankas.

Dažādās valstīs banku sistēmas ir izveidojušās visai līdzīgas. Eiropas valstīs centrālā banka ir valsts banka. Latvijā šīs funkcijas pilda Latvijas Banka, kura dibināta 1922. gadā 7. septembrī. Centrālā banka nosaka komercbankām obligāto rezervju normu, pēc kuras var aprēķināt obligāto rezervju apjomu.

Populāras bankas Latvijā

Var minēt tādas kā:

 • DNB banka.
 • Rietumu banka.
 • Norvik banka.
 • Aizkraukles banka.
 • ABLV banka.
 • Privatbank.
 • Latvijas Pasta banka.
 • NORD banka.
 • Un citas bankas.

Latvijā ik pa laikam ienāk arī jaunas bankas un līdzīgas finanšu institūcijas, bankas arī mēdz aiziet no Latvijas tirgus vai mainīt nosaukumus, īpašniekus. Papildus bankām var minēt arī tādu iestādi kā BIGBANK. Šī arī ir banka, bet tā specializējas kredītu izsniegšanā un citāda veida finansu palīdzības sniegšanā.

Latvijas bankas sniedz tādus pašus pakalpojumus kā jebkurā citā pasaules valstī. Klientiem ir iespējams noguldīt naudu, veidot uzkrājumus, saņemt norēķinu kartes un arī kredītkartes, var saņemt kredītus un veikt ieguldījumus. Protams, jau minēts, ka dažas bankas specializējas kādās konkrētās sfērās.

Latvijas iedzīvotāji ir samērā aizdomīgi jautājumos par bankām, jo ir nācies saskarties ar vairākiem, ļoti nepatīkamiem, atgadījumiem saistībā ar bankām. Latvijā ir bijušas bankas kuras ir bankrotējušas tādējādi radot ļoti lielus zaudējumus gan valstij gan individuāliem iedzīvotājiem. Šī pieredze ir radījusi šaubas un neuzticību, īpaši vecākajā paaudzē kura ir saskārusies ar vairākiem šādiem gadījumiem. Jaunākajos laikos varam atsaukt atmiņā Parex banku kura atstāja ļoti negatīvu iespaidu uz tautas attieksmi pret bankām, jo nācās tērēt lielas naudas summas tās glābšanai, kas tā arī neizdevās. Taču, lai arī kāda būtu bijusi vēsture, bankas Latvijā ir ļoti daudz un to darbība ir gana veiksmīga. Mūsdienās tiek piedāvāts ļoti plašs pakalpojumu klāsts un cilvēkiem ir lielas iespējas izvēlēties.

Kuru banku izvēlēties lielas naudas noguldījumiem?

Tiem, kas vēlas ievērot īpašu piesardzību ir ieteicams glabāt naudu vairākās valūtās un noteikti savstarpēji nesaistītās valstīs. Labā ziņa glabājot naudu par piemēru EUR valūtā un USD ir tā, ka iespējā kādai no šīm lielajām valūtām dramatiski zaudēt vērtību ir samērā neliela, savukārt bankas Jūsu noguldītos naudas līdzekļus investē ilgtermiņa depozītos, kas nozīmē to, ja viena no valūtām zaudē savu vērtību, tad otras vērtība palielinās, līdz ar to Jūs savus līdzekļus nezaudēsiet.

Protams, ka var gadīties visādi, jo dzīvē nekad, neko nevar paredzēt, taču šis ir ļoti drošs veids, kā noguldīt naudu bankā neuztraucoties par to, ka tā varētu pazust. Vēl viena iespēja ir atvērt individuālo seifu kādā uzticamā Latvijas vai ārzemju bankā, tomēr, seifā glabājot naudu, ir savi mīnusi, jo tāpat kā, turot to mājās, šī nauda netiek ieguldīta, līdz ar to arī procenti par naudas noguldījumu Jums nebūs. Svarīgi ir ņemt vērā to, ka seifa uzturēšanas komisija ir apmēram 20 eiro, kas var būt atšķirīgi dažādās bankās. Vēlamā summa, kuru glabājiet seifā, nedrīkstētu pārsniegt vairāk, kā 2 % – 6 % no Jūsu kopējā uzkrājuma. Prātīgi ir diversificēt savu naudu un ļaut tai taisīt vēl vairāk naudu. Ieguldi zeltā, kas ir taustāma vērtība un, kura cena nākotnē ir prognozējama, ka tā tikai kāps. Kāpēc? Tāpēc, ka zelta krājumi pasaulē ik dienu sarūk.

Tas ir izskaidrojams ar to, ka katru reizi, kad zelts tiek pārkausēts, tas zaudē 0.8 % – 1.2 % no savas kopējās masas un jo biežāk tas tiek pārkausēts, jo mazāk zelts paliek pāri. Jo zelts mazāk, jo lielāka tā vērtība. Taču jāņem vērā fakts, ka pasaulē vēl ir pietiekoši daudz zināmu zelta raktuvju, kurās tiek atrasts zelts dažreiz pat kilogramos. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc finanšu tirgū pie zelta var redzēt tā cenu lejupslīdi.

Vai ātrie kredīti piemēroti arī jauniešiem?

Mūsu straujais dzīves ritms ievieš savas korekcijas – neplānoti izdevumi vairs nav nekas neparasts. Ja nauda vajadzīga steidzami, bet iekrājumu nav, laba iespēja ir ātrie kredīti, ko var noformēt īsā laikā – tikai dažās minūtēs. Tie pieejami bez ķīlas, galvojuma un citu laikietilpīgu formalitāšu kārtošanas, gandrīz jebkurā brīdī. Šo iemeslu dēļ ātrais kredīts internetā ir daudzu iecienīts risinājums.

Efektīvi risinājumi arī gados jaunajiem

Ar dažādiem izaicinājumiem visbiežāk nākas saskarties tieši gados jauniem cilvēkiem. Iepriekš neparedzēti mācību izdevumi vai citi tēriņi var ieviest savas korekcijas pat visteicamāk izplānotajā budžetā. Tādēļ ātrie aizdevumi pie lielas daļas aizdevēju pieejami sākot ar 20 vai 21 gadu vecumu. Taču ir arī izņēmumi – pie dažiem  kredītdevējiem  ātrais kredīts internetā pieejams no 18 vai 19 gadu vecuma. Lai saņemtu aizdevumu, svarīgi:

 • Regulāri ienākumi. Būtiski, ka pie ienākumiem tiek skaitīti visi oficiālie ienākumi, ne tikai alga, bet arī, piemēram, stipendija;
 • Kredītvēsture. Ja iepriekš bijušas problēmas ar aizdevuma atmaksu, var rasties grūtības saņemt jaunu kredītu.

Klientu  ērtībām internetā pieejami vairāki aizdevumu veidi, piemēram:

 • Īstermiņa ātrie kredīti. Pieejami salīdzinoši nelielā apmērā, atmaksas termiņš visbiežāk – 30 dienas;
 • Patēriņa  kredīti. Lielāku plānu īstenošanai.  Tāpat kā īstermiņa ātrie aizdevumi, pieejami bez lieku formalitāšu kārtošanas;
 • SMS kredīts. Iespēja kredītu noformēt ar vienas īsziņas starpniecību;
 • Kredītlīnija. Lielisks variants, ja vēlies aizņemties atkārtoti – to vari darīt iepriekš noteikta kredītlimita ietvaros pat tad, ja iepriekšējā summa vēl nav atmaksāta. Tādā gadījumā vienkārši tiks pārrēķināta ikmēneša maksājuma summa.

Daži aizdevēji piedāvā vairākas aizņemšanās iespējas. Tā ir laba izdevība izvēlēties ne tikai piemērotāko kredītdevēju, bet arī aizdevumu. Ikviens vēlas aizņemties pēc iespējas izdevīgāk, tādēļ vērts apskatīt, pie kuriem aizdevējiem pieejams pirmais kredīts bez maksas. Tādā veidā var iepazīties ar kredītdevēja darbību un nepārmaksāt ne centa.

Lai ātrie kredīti būtu pieejami, nepieciešams:

 • Dators ar interneta pieslēgumu;
 • Mobilais tālrunis;
 • Konts kādā no Latvijā strādājošām bankām.

Kredītam pieteikties vari jebkurā sev ērtā laikā, taču rēķinies, ka aizdevuma pieteikuma izskatīšana notiks kredītdevēja darba laika ietvaros. Labā ziņa ir tāda, ka liela daļa aizdevēju strādā arī nedēļas nogalēs un svētku dienās, tātad ātrie aizdevumi pieejami praktiski jebkurā brīdī.

Mūsdienu prasībām atbilstošs risinājums

KredītiVēl salīdzinoši nesenā pagātnē kredīta noformēšana bija sarežģīts un laikietilpīgs process. Šobrīd situācija ir mainījusies – arvien populārāki kļūst ātrie kredīti, ko ērti noformēt internetā. Turklāt – ātrie aizdevumi pieejami bez ķīlas un galvojuma. Vēl kāda ātro aizdevumu priekšrocība – tos iespējams noformēt, pat neapmeklējot kredītiestādi, atliek tikai veikt dažas vienkāršas darbības savā datorā.

Lai arī ātrie aizdevumi ir vienkārši un ātri pieejami, tomēr jāatceras, ka to saņemšanai  ir savi priekšnosacījumi.

Lai saņemtu kredītu:

 • Nepieciešami regulāri ienākumi, kas ļaus atmaksāt aizdevumu laikā;
 • Vajadzīga pozitīva kredītvēsture;
 • Jāatbilst aizdevēja noteiktajam vecuma ierobežojumam.

Šobrīd kredītņēmējiem tiek nodrošināti dažādi izdevīgi risinājumi , piemēram, daudzi aizdevēji izsniedz pirmo kredītu bez procentu maksas. Tas nozīmē, ka būs jāatdod tieši tik, cik aizņēmies.

Ātrais kredīts internetā noformējams ātri un vienkārši – tikai dažu minūšu laikā. Pozitīva lēmuma gadījumā arī nauda norādītajā bankas kontā tiks ieskaitīta pavisam drīz. Šī iemesla dēļ ātrie aizdevumi īpaši noder tad, ja līdzekļi nepieciešami steidzami.

Vairāki aizdevumu veidi – izvēlies piemērotāko

Lai saprastu, kurš ir piemērotākais  ātrais kredīts internetā, ieteicams izvērtēt vairākus piedāvājumus. Apzinoties dažādās klientu vajadzības, aizdevēji nodrošina vairākus kredītu veidus. Internetā ērti noformējami:

 • Īstermiņa ātrie kredīti. Tie piemēroti situācijās, kad radušies neplānoti izdevumi, bet līdz algas dienai vēl jāgaida. Pieejamās naudas summas ir salīdzinoši nelielas, atmaksas termiņš – 30 dienas;
 • Patēriņa kredīti. Lielāku plānu īstenošanai noderīgi  ātrie aizdevumi, kas jāatdod ilgākā laika posmā – patēriņa kredīti, kas pieejami pat vairāku tūkstošu apmērā;
 • SMS kredīti. Kredītņēmēju ērtībām piedāvājumā  arī iespēja aizdevumu noformēt ar īsziņas starpniecību. Lai šis pakalpojums būtu pieejams, vispirms jāreģistrējas aizdevēja mājaslapā. Tātad SMS kredītu var izmantot  sākot ar otro aizņemšanās reizi;
 • Kredītlīnija. Moderna, laikmetam atbilstoša aizņemšanās iespēja. Kredītlīnija būtībā ir kā virtuāla kredītkarte. Vari aizņemties iepriekš noteikta kredītlimita ietvaros, turklāt – ir iespēja  to darīt atkārtoti, pat tad, ja iepriekš saņemtā  naudas summa vēl nav atmaksāta.

Trīs soļi līdz kredītam

Lai pieteiktos aizdevumam, vajadzīgs tikai dators ar interneta pieslēgumu, mobilais tālrunis un konts kādā no Latvijā strādājošām bankām. Ja esi drošs, ka atbilsti visām aizdevēja prasībām, piesakies  kredītam sev ērtā laikā:

 • Reģistrējies izvēlētā aizdevēja mājaslapā;
 • Piesakies vēlamajam aizdevumam;
 • Gaidi lēmumu par kredīta piešķiršanu.

Ja kredītam pieteiksies aizdevēja darba laikā, pozitīvas atbildes gadījumā ātrais kredīts internetā būs Tavā rīcībā jau pēc dažām minūtēm.

Kredīta brīvdienas

Lai neapjuktu dažādos terminos un varētu aizņemties droši vienmēr ir jāzina dažādi termini un nosacījumi. Termins kredīta brīvdienas nozīmē to, ka kredītņēmējs ilgtermiņa kredīta laikā var samazinās vai pilnīgi pārtraukt savus procentu maksājumus, pirms tam vienojoties ar kredītiestādi.

Latvijas kredītiestādēm pastāv divu veida kredīta brīvdienas, ikviens klients atkarībā pēc savām vajadzībām var izvēlēties sev piemērotāko kredītu brīvdienu risinājumu.

 1. Nepilnās kredīta brīvdienas
 2. Pilnās kredīta brīvdienas

Kādos gadījumos Tu vari saņemt kredīta brīvdienas?

 • Kredīta brīvdienas Tu vari attiecīgajā kompānijā saņemt visdažādākajos dzīves gadījumos, piemēram, ja esi zaudējis darbu, gaidi bērnu, vai noticis kāds nelaimes gadījums;
 • Ja Tu esi nonācis kādā no šādām situācijām, tad Tev noteikti ir nepieciešams sazināties ar attiecīgo kredītiestādi, izstāstīt savu situāciju, un kopīgi mēģināt rast risinājumu – izvēloties kredīta brīvdienas.

Savukārt, ja esi aizņēmies kādu no ātrajiem kredītiem – kompānijas internetā piedāvā nepieciešamības gadījumā pagarināt aizdevuma termiņu par 7, 14 vai 30 dienām, kuru laikā būtu nepieciešams sakrāt vai nopelnīt naudu, ko atdot attiecīgajai kredītiestādei. Esi īpaši atbildīgs – aizņemies kādu no piedāvājumiem tikai tad, ja Tev ir atbilstoši ienākumi ar ko aizdevumu atmaksāt.

Ātrie aizdevumi – iespējas un priekšrocības

Šis nenoliedzami ir tehnoloģiju laikmets – interneta sniegtās iespējas atvieglo mūsu dzīvi. Ar tā starpniecību strādājam, mācāmies, iegūstam informāciju. Turklāt internets kalpo arī tad, ja nepieciešams aizņemties. Šobrīd arvien populārāki kļūst ātrie kredīti, kas palīdz ietaupīt laiku, jo to noformēšana prasa vien dažas minūtes.

Plašas iespējas aizņemties

Šobrīd ātro kredītu tirgus ir ļoti plašs, tādēļ kredītņēmējiem ir lielas iespējas noformēt izdevīgu, situācijai atbilstošu aizdevumu. Katram aizdevējam ir savi kredīta izsniegšanas nosacījumi, piemēram:

 • Vecuma ierobežojums. Ātrais kredīts internetā pie lielas daļas aizdevēju pieejams  sākot no 20 gadu vecuma, tomēr ir arī aizdevēji, kas kredītus piedāvā arī 18 gadus veciem atbildīgiem cilvēkiem;
 • Maksimālā aizdevuma summa. Internetā pieejami ātrie aizdevumi lieliem un maziem dzīves plāniem;
 • Atmaksas termiņš. Ja noformē īstermiņa aizdevumu, tas būs jāatmaksā 30 dienu laikā;
 • Procentu likme. Vēlies aizņemties īpaši izdevīgi? Pievērs uzmanību šim faktoram – tieši procentu likme nosaka, cik draudzīgs ir konkrētais ātrais kredīts internetā.

Tomēr ir dažas lietas, kas visiem šāda vieda aizdevumu sniedzējiem ir līdzīgas. Pie tādām var minēt vairākas prasības :

 • Kredītņēmējam jābūt Latvijas Pastāvīgajam iedzīvotājam;
 • Ātrie aizdevumi pieejami personām ar regulāriem ienākumiem un pozitīvu kredītvēsturi. Būtiski, ka pie ienākumiem tiek skaitīta ne tikai darba alga, bet arī citi oficiāli ienākumi, tādēļ ātrie kredīti pieejami arī jauniešiem, kas saņem, piemēram, stipendijas vai gados vecākiem cilvēkiem, kuru oficiālie ienākumi ir pensija.

Lai ātrie kredīti būtu pieejami, vajadzīgs bankas konts kādā no Latvijā strādājošām bankām, mobilais tālrunis, kā arī dators ar interneta pieslēgumu.

Kredītu priekšrocības

Lai piesaistītu klientus, vairāki aizdevēji piedāvā izdevīgu iespēju jaunajiem klientiem – pirmo kredītu bez maksas. To vērts izmantot, ja vajadzīgs īstermiņa aizdevums un nepieciešamā naudas summa ir salīdzinoši neliela. Visbiežāk šis ātrais kredīts internetā pieejams dažu simtu eiro apmērā uz termiņu līdz 30 dienām.

Pirms aizdevuma noformēšanas būtiski iepazīties ar kredīta atmaksas termiņa pagarināšanas iespēju. Lai arī svarīgi rūpīgi izvērtēt savas iespējas kredītu atmaksāt līgumā noteiktajā termiņā, tomēr reizēm iespēja veikt atmaksas termiņa pagarināšanu ir pat ļoti noderīga.

Pie kredītu priekšrocībām jāmin arī tas, ka ātrie aizdevumi  pieejami bez ķīlas, galvojuma un citu laikietilpīgu formalitāšu kārtošanas.

Kredītam pieteikties iespējams jebkurā diennakts laikā, taču jāņem vērā, ka aizdevuma pieteikums tiks izskatīts aizdevēja darba laika ietvaros. Labā ziņa ir tāda, ka liela daļa kredītdevēju strādā no agra rīta līdz vēlam vakaram, arī nedēļas nogalēs un svētku dienās.