Monthly Archives: December 2015

Kredīts mājas remontam

Nenoniecinot nevienu iespēju, ko mūsdienu cilvēkam piedāvā dažādi finanšu risinājumu avoti, bieži vien nākas apsvērt arī to, ko citkārt, šķistu, neizvēlētos nekādā ziņā. Var pienākt brīdis, kad ātrais kredīts mājas remontam ir vienīgais iespējamais solis vētras postījumu novēršanai, ja māja nav apdrošināta, funkciju atjaunošanai pēc zagļu apmeklējuma vai signalizācijas ierīkošanai situācijas gadījumā. Tomēr, apsverot katru no šīm iespējām, nereti nākas secināt, ka ātrais kredīts tiek ņemts tikai virspusējas vajadzības apmierināšanai. Iespējams, vēja lauztais koks, bojājot jumtu, būs atklājis, ka ir laiks jau sen iecerētajai otrā stāva celtniecībai. Pazudušo mantu vietā iespējams iegādāties jaunas, modernākas. Bet tam būtu jāizmanto ilgtermiņa kredīts, ja savi iekrājumi vēl nav izveidojušies.

Ātrā kredīta būtību izsaka pats tā nosaukums: ātri un ērti saņemams aizdevums, bet ar nosacījumu, ka tas domāts īslaicīgu problēmu risināšanai. Problēma atrisināta – kredīts atdots. Ja vien, kā iepriekš minēts, finanšu trūkums neatklāj kādu plašāku vajadzību.

Izskaidrojot situāciju gudram aizdevējam, kurš domā ne vien par savu, bet arī klienta labumu, kam ir arī finanšu līdzekļi, var rasties labāks risinājums, kā vienīgi atbrīvoties no esošās problēmas. Viņš ātrā kredīta vietā piedāvā ilgtermiņa aizdevumu ar izdevīgiem procentiem (jo cenšas šo aizdevumu labāk pārdot), kā rezultātā bojātā jumta vietā ģimene patiesi uzcels mājai vēl vienu stāvu. Ar šo nelielo ainu, protams, tiek domāts iedrošinājums meklēt (un atrast) risinājumus vispār.

Pirms noformēts ātrais kredīts, ir vajadzīga garantija tā atmaksai, tātad, naudas līdzekļiem jābūt saņemamiem paredzamā laikā, maksājumi nedrīkst pārsniegt daudzu kredītdevēju minētos 40% no ikmēneša ienākumiem, naudas nepieciešamībai jābūt rūpīgi izvērtētai, bet atmaksai – ieplānotai. Jāņem vērā iespējamās aizkavēšanās, jābūt informācijai, kas notiek termiņu neievērošanas gadījumā – vai ir iespēja tos pagarināt, varbūt ir pieejamas kredīta brīvdienas, kad kredīta ņēmējs drīkst nemaksāt aizņēmumu dažus mēnešus, vai arī to laikā maksā vienīgi aizdevuma procentus. Kad šie nosacījumi ir ievēroti, savelkot jostas, iespējams atmaksāt jebkuru kredītu. Būtībā ātrais kredīts labi jāpazīst, kā arī jāpazīst savs maks un spēja plānot budžetu – tad viss ir vienkārši, un kredītu, iespējams, var akceptēt arī tāds cilvēks, kuram aizņemšanās līdz noteiktam brīdim ir nepieņemams risinājums.

Pie pozitīvajām kredītu pusēm jāmin arī apstāklis, ka uzņēmumu lielākais vairums radās brīdī, kad daudziem zuda darbavietas vai tika samazinātas algas. Pa šo laiku konkurence ātro kredītu devēju vidū ir augusi, līdz ar to augusi arī to kvalitāte. Kredītu iespējams atmaksāt ātrāk, maksājot tikai par faktisko izmantošanas laiku, piedāvātie kredītu procenti ir plašā amplitūdā, atliek tikai izvēlēties savu kredītdevēju, iekšēji apņemties izpildīt saistības un darīt to ar pieejamo resursu (nevis jaunu aizņēmumu) palīdzību.

Kredīts ceļojumam

Pazīstu cilvēku, kurš ir devies ceļojumā par aizlienētu naudu, un, atmaksājis laikā, bijis ļoti apmierināts ātrais kredīts ar iznākumu. Tolaik uzskatīju, ka ceļojumam aizņemties nevajadzētu, bet kādu laiku pakrāt gan. Protams, paciesties var vienmēr, bet cilvēki ir ļoti dažādi, tāpat iemesli, kādēļ doties ceļojumā par ātrā kredīta naudu.

Ceļojums ar labu kompāniju un izdevīgs aizņēmums nes prieku un labumu vairāk, nekā allaž atliktas vēlmes. Pie kam, zinot mūsdienu apstākļus Latvijā, diemžēl, bieži sastopama situācija, kad darba algas apmaksa aizkavējas vai alga netiek izmaksāta regulāri, taču tā vien gribas atvilkt elpu no ikdienas pūlēm. Ko darīt, ja maciņam ir pieejami vienīgi pēdējā brīža piedāvājumi ceļojumu aģentūrā, kas parasti ir lētāki, bet nauda vēl nav izmaksāta?

Šādos gadījumos palīdz ātrais kredīts. Ja esat laba daba devēja aizgādībā, un jūsu alga, neraugoties uz aizkavēšanos, vienmēr tiek izmaksāta, kā arī darba devējs ir priecīgs, ka jūs pienācīgi atpūšaties, ātro kredītu varētu ņemt bez šaubīšanās. Domājot par kredīta apmaksu, protams, jāņem vērā ienākumu līmenis un kredītdevēja procentu likmes, kas joprojām ir ārkārtīgi dažādas.

Pieņemot, ka nepieciešami 500,- eiro, izvēli varētu vērst uz tiem aizdevējiem, kuri piedāvā aizdot naudu gan uz 30 dienām, gan uz dažiem mēnešiem. Ja esat no laimīgajiem, kuru ienākumi ļauj doties ceļojumā, atlicinot 500,- EUR no vienas algas, tad droši varat aizņemties uz vienu mēnesi. Daudzi kredītdevēji par šādu summu pieprasa komisijas maksu aptuveni 50,- EUR vērtībā. Taču, vai zinājāt, kuri aizdevēji aizdos teju bez procentiem? Piemēram, Credit24.lv 500,- EUR lielu summu uz 30 dienām iespējams aizņemties par 26,25 EUR, bet Iespejukredits.lv šāda summa izmaksās 17,51 EUR.

Tāpat ir iespējama situācija, kad ceļojuma laikā radušies neparedzēti izdevumi – tādā gadījumā ātrais kredīts palīdzēs tikt līdz mājām vai, ja vajadzība atbildīs piedāvātajai palīdzībai, savas valsts konsulātam. Atcerēsimies kaut vai to cilvēku stāvokli, kuri ir iesprostoti kādā no pasaules lidostām aviosabiedrību streiku dēļ. Parasti šādos gadījumos tiek nodrošināts transports uz Latviju, bet, ja nākas dažas papildus naktis pavadīt kaut kur ceļā, situācija jārisina pašiem.

Tomēr īpaši, kad aizņemties nolemts labi apdomātai vajadzībai, ir jābūt pārliecībai, ka prieks būs, gan naudu saņemot, gan arī atdodot. Proti, var nodrošināties, aizņemoties un atdodot jau pirms ceļojuma, sedzot savas ikdienas vajadzības ar ātro kredītu, bet ceļojuma naudu izmantojot no algas konta. Tā gan ir tāda neliela sevis mānīšana, bet visnotaļ labi nostrādā, ja esat droši apņēmies pieteikties aizdevumam. Nevajadzētu būt nekādai starpībai, vai par doto kredītu jūs pērkat pārtiku un apmaksājat komunālos maksājumus, vai braucat ceļojumā – atbildībai par aizņēmumu būtu jābūt vienmēr.

Kas ir kredīta galvojums

Nereti var rasties situācija, kad steidzami nepieciešami papildus naudas līdzekļi, piemēram, lai uzsāktu studijas. Pirms pieņem lēmumu un aizņemas, svarīgi ir iepazīties ar aizņemšanās procesu un skaidri zināt visus nosacījumus. Šoreiz iepazīstināsim par to, kas ir kredīta galvojums un kādi ir tā kritēriji. Kredīta galvojums ir apstiprinājums no trešās personas par studiju kredīta izsniegšanu.

Kritēriji galvotājam, kas tiek ņemti vērā kredīta piešķiršanas brīdī:

 • Pilngadīga fiziska persona ar regulāriem ienākumiem, vismaz valstī noteiktās minimālās algas apmērā;
 • Vecuma ierobežojums – līdz 64 gadiem;
 • Ja galvotājam ir kredīti, tad pieļaujamā kredītu maksājumu kopsummai jābūt līdz 40 % no ienākumiem;
 • Ja galvo par vairākiem cilvēkiem, un tie nav galvotāja bērni, ienākumiem jābūt lielākiem par minimālo algu, kas reizināta ar studējošo skaitu;
 • Ja kredīta pieprasītājam ir izveidojies agrāk saņemta kredīta atmaksas parāds, kopējā parāda summa ir no divu līdz desmit valstī noteikto minimālo mēnešalgu apmērā un kavējums pārsniedz 60 dienas, tad galvotāja ienākumiem jābūt ne mazākiem par divām valstī noteiktajām minimālajām mēnešalgām.

Svarīgi minēt, ka kredīta galvojums nav nepieciešams, ja students ir bārenis vai palicis bez abu vecāku aizgādības un vēl nav sasniedzis 24 gadu vecumu. Uzsāc mācības un apgūsti jaunas lietas, nepieciešamības gadījumā izvēlies aizņemties studiju kredītu. Tomēr pirms aizņemšanās rūpīgi iepazīsties ar visiem nosacījumiem un kredīta galvojuma noteikumiem.

Kad Tev nepieciešams kredīts?

KredītiDažas no pazīmēm, ka nepieciešams ātrais kredīts, un tās min arī ātro aizdevumu aizdevēji, ir: finansiālās grūtības ir ar īstermiņa raksturu un paredzamā laikā risināmas; mērķis kredītam nav cita kredīta atmaksa.

Tomēr, manuprāt, vienīgā pazīme un signāls, ka jāņem ātrais kredīts, ir – līdz algai atlikušas dažas dienas, bet nauda nepieciešama ēšanai un transportam līdz darbam, kaut gan pazīme, ka jāņem ātrais kredīts, varbūt arī pazīme, ka jāpadomā, kā izkļūt no radušās situācijas paša spēkiem. Un to mums liek aiz auss, arī daudzi ātro kredītu aizdevēji paši savās mājaslapās, jo to vēlme savu biznesu nodrošināt ir tikpat liela, kā patērētāju vēlme nodrošināt savu finansiālo labklājību.

Protams, ātro kredītu laikmetā daudzi vīpsnā par labklājības pieminēšanu, jo situācija tiešām bieži ir tāda, ka nauda ir vajadzīga izdzīvošanai un tās svarīgie faktori ir – lai dzīvotu, ir jāpaēd, bet darbs ir svarīgs, lai saņemtu nākamo injekciju dzīvībai būtisku procesu norisei.

Ir labi, ja darbs nodrošina iztiku tādā apmērā, ka aizņēmumi nav vajadzīgi ne līdz algai, ne vispār. Piemēram, līdzekļi atļauj pat veidot uzkrājumus. Bet, ja līdzekļu pietrūkst, iespējams, kādā no dzīves posmiem nākas uzticēt savu izdzīvošanu ātro kredītu devējiem.

Ir diskutabli jautāt, vai būtu jāņem ātrais kredīts, vai jājautā darba devējam avanss. Iespējams, pastāv cilvēka iekšējais morāles kodekss, kas pēc vairākiem avansa lūgumiem vienā brīdī pēkšņi liedz doties pie darbadevēja. Tās varētu būt bailes tikt izsmietam, noraidītam, kā arī nespējas iekļauties savu ienākumu robežās izraisīta bezspēcības sajūta, kura nevis veicina spēju lēmumu beidzot izvairīties no nepatīkamajiem gājieniem pie bosa, sevi disciplinējot un pilnīgi atsakoties no avansiem, bet liek meklēt citus veidus, kas nodrošina dzīvot tieši tā, kā līdz šim. Pazīmes liecina, ka ātrais kredīts nepieciešams, tomēr varbūt labāk ir nedoties ārpus darbavietas, bet meklēt joprojām palīdzību tur, arī paturot prātā domu, ka darba devējam jāzina, kāda ir darba ņēmēja finansiālā situācija.

Neaizņemties, ja tas tiešām nav nepieciešams. Uzsvērt to, ka aizņemties drīkstam tikai paši no sevis. Līdz šim minētās vispārējās pazīmes, kam jāpiemīt ātro kredītu ņēmējam, tātad, ir – darbavieta, alga un vēlme strādāt. Domāju, ka pēdējais nodrošina veidu, kā atmaksāt kredītu, bet vēlāk – iespēju dzīvot pilnīgi bez kredīta. Ar apdomu izdodot savus ienākumus un turoties pie plāna, iespējamas labas izredzes.

Pie citām pazīmēm pieskaitāms algas samazinājums, bez darba iestāšanās, pabalsta samazinājums, taču jābūt jau idejiski citam risinājumam, piemēram, turpinās darba meklējumi, ir padomāts, par blakus ienākumiem. Ja šādā dzīves situācijā nokļuvusi persona izvēlas uzturēt līdzšinējo standartu ar ātrā kredīta palīdzību, jābūt vēlmei mainīt dzīves modeli, un šai nostājā aktīvi jādarbojās. Ja nav pazīmju, ka bezdarbs varētu turpināties, par atalgojuma samazinājumu nevajadzētu uztraukties – ātrā kredīta vienreizēja iegāde var palīdzēt risināt konkrētā mēneša finanšu problēmu. Pozitīva pazīme būtu, ka nākamais kredīts netiek plānots, bet 30 dienas tiek izmantotas, lai atgūtu vai nostiprinātu normālos apstākļus.

Atbilstība iepriekš minētajiem kritērijiem garantēs finansiālu stabilitāti arī turpmāk.

Budžeta plānošana

Vai Tu vēlies iekrāt papildus naudas līdzekļus, bet mēneša beigās vienmēr viss ir iztērēts un nezini kur palikusi nauda? Ja Tu saņem ikmēneša algu, bet nespēj līdz galam plānot savus tēriņus un izdevumus Tev var palīdzēt budžeta plānošana. Savu līdzekļu atbildīga plānošana palīdzēs skaidri apzināt savus tēriņus, rēķinus un brīvos līdzekļus. Neatliec budžeta plānošanu uz citu dienu, iespējams, jau tagad vari ko ietaupīt un samazināt savus tēriņus.

Budžeta plānošanai ir vairāki plusi. Plāno savu budžetu jau tagad un esi noteicējs par saviem maksājumiem:

 • tas palīdzēs apzināt savus personiskos vai savas ģimenes ienākumus, izdevumus, kā arī veiksmīgi plānot tos katru mēnesi;
 • dos iespēju precīzi fiksēt mēneša izdevumus, kontrolēt un nepārsniegt savu ikmēneša budžetu;
 • ļaus ātri saprast, kādām lietām tiek pārmaksāts kur Tu varētu ietaupīt citām, nepieciešamākām lietām;
 • ļaus precīzi noskaidrot, cik daudz naudas ir iespējams ietaupīt, kā arī nepieciešamības gadījumā noguldīt brīvos finanšu līdzekļus, lai nezaudētu finansiālo labklājību negaidītās situācijās;
 • dos impulsu mainīt savus tērēšanas ieradumus, ja tas ir nepieciešams, piemēram, samazināt izmaksas par izklaidēm, impulsīviem pirkumiem u.c.;
 • veidojot budžetu Tu iemācīsies mobilizēt sevi, kā arī plānot lietas uz priekšu;
 • nereti budžeta plānošana palīdz saliedēt ģimeni vai pāri, kopēju mērķu sasniegšanai. Ietaupiet kopīgi un par brīvajiem naudas līdzekļiem dodieties ceļojumā vai ieguldiet kādas ieceres realizācijai.

Kā veidot budžetu?

Viegli un ātri apzini savu finansiālo situāciju:

 • Lai budžeta plāns būtu veiksmīgs – izveido ikmēneša tēriņu tabulu. Saglabā visus čekus vai pārskati internetbankas datus, tur Tu atradīsi visus savus tēriņus un skaidri zināsi savus izdevumus. Izveidoto tabulu vari pielāgot savām vajadzībām, nodali cik naudas Tev aiziet pārtikā, transportā, izklaidēs u.c.;
 • Vispirms noskaidro savus ikmēneša ienākumus un aizpildi attiecīgās iedaļas. Pēc tam izlem, cik daudz naudas tērēsi konkrētām lietām šajā mēnesī, un aizpildi plānoto izdevumu iedaļas;
 • Pats būtiskākais ir saglabāt visus čekus vai pierakstīt pilnīgi visus izdevumus, kas radušies mēneša laikā. Atceries, ka jo rūpīgāk un precīzāk šo procesi veiksi, jo vieglāk varēsi analizēt izdevumus mēneša beigās.
 • Kad viss iepriekš minētais veikts – atņem izdevumus no ienākumiem.
 • Svarīgi minēt, ja izdevumi pārsniegs ienākumus, ir īpaši rūpīgi jāpārdomā, kurus tēriņus samazināt, varbūt vari atteikties no pusdienošanas ārpus mājām katru dienu vai citiem, liekiem tēriņiem.
 • Savukārt, ja mēneša beigās veidojas pārpalikums – ir vērts padomāt par uzkrājumu veidošanu, piemēram, daudzas Latvijas bankas piedāvā atvērt krājkontu, lai saglabātu finansiālo labklājību steidzamās un negaidītās situācijās.

Budžeta plānošana ir lieliska iespēja stabilizēt un plānot gan savus ienākumus gan izdevumus, jo bieži vien daudzi nemaz neapzinās kur paliek viņu līdzekļi. Izveido budžeta plānu un esi noteicējs par saviem līdzekļiem.